Dibinot uzņēmumu, neviens nevēlas domāt par to, ka varētu pienākt diena, kad uzņēmums tiks likvidēts, tomēr dzīve ir dzīve un arī jūs varat nonākt situācijā, kad uzņēmumam ir jāveic likvidācijas process. Šajā rakstā apskatīsim uzņēmuma dzīves ciklu, no dibināšanas līdz likvidācijai, un pastāstīsim par svarīgākajām lietām, kam ir jāpievērš uzmanība katrā dzīves posmā. Ikkatrs uzņēmums sākas ar biznesa ideju – vispirms ir ideja un tikai pēc tam tiek domāts par uzņēmuma dibināšanu.
Lai arī daudzi domā, ka, dibinot uzņēmumu, sarežģītākais ir visu nepieciešamo dibināšanas dokumentu sagatavošana, patiesībā sarežģītākais ir izdomāt uzņēmuma nosaukumu, kas atspoguļos jūsu uzņēmuma ražoto preci vai piedāvāto pakalpojumu un jau nebūs reģistrēts Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datu bāzē. Saskaņā ar Lursoft pētījuma datiem, no šī gada janvāra līdz aprīlim Latvijā ir reģistrēti 3246 uzņēmumi un ikvienam no šiem uzņēmumiem ir savs, unikālais nosaukums. Tādēļ, pirms doties pie grāmatveža ar lūgumu sagatavot uzņēmuma reģistrācijas dokumentus, aicinām jūs apmeklē LR Uzņēmumu reģistra datu bāzi un pārliecināties vai jūsu izvēlētais nosaukums jau nav reģistrēts. Ja šāds nosaukums nav reģistrēts – uzsākam dibināšanas dokumentu sagatavošanu, bet gadījumos, kad jūsu izvēlētais nosaukums jau ir reģistrēts – nāksies domāt citu.
Protams, vienmēr pastāv iespēja reģistrēt uzņēmuma nosaukumu, kas ir gandrīz identisks izvēlētajam, piemēram, ja jūsu plānotais nosaukums bija “Saulespuķes”, bet šo nosaukumu izmantot vairs nevar, būs iespējams reģistrēt nosaukumu “Saulespuķes 1”. Mēs aicinām šādu izvēli rūpīgi pārdomāt – gadījumos, kad uzņēmumi ar ļoti līdzīgiem nosaukumiem strādā vienā reģionā vai darbojas vienā nozarē, tas var radīt daudz pārpratumus un mulsinošus brīžus gan klientiem, gan sadarbības partneriem.
Lai reģistrētu SIA (Sabiedrību ar ierobežotu atbildību) ir nepieciešams iesniegt LR Uzņēmumu reģistrā lēmumu par dibināšanu vai dibināšanas līgumu, ja uzņēmuma dibinātāji ir vairākas personas, uzņēmuma statūtus, dalībnieku reģistra nodalījumu, pieteikuma veidlapu KR4 un uzņēmuma valdes paziņojumu par juridisko adresi. Kā arī ir jāiesniedz apliecinoši dokumenti par pamatkapitāla apmaksu vai ieguldīšanu uzņēmumā, ja pamatkapitāls tiek ieguldīts nevis naudā, bet mantiskā vērtībā, kā arī maksājuma uzdevumi par valsts nodevu apmaksu.
Visi dokumenti ir jāaizpilda latviešu valodā, parakstīti ar drošu elektronisko parakstu, ja dokumenti tiek iesniegti elektroniski, bet ja elektroniskais paraksts nav pieejams, dokumentus var nosūtīt ar Latvijas pasta starpniecību. Vienlaicīgi ar pieteikumu ierakstīšanai komercreģistrā, uzņēmuma dibinātāji var iesniegt pieteikumu reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā, šādā veidā paātrinot reģistrācijas procesu virzību, lai ātrāk varētu uzsākt uzņēmējdarbību.
Ja kaut kādu faktoru dēļ tiek pieņemts lēmums par uzņēmuma darbības pārtraukšanu, ir nepieciešams veikt uzņēmuma likvidāciju. Uzņēmuma likvidāciju var uzsākt pamatojoties uz uzņēmuma dalībnieka lēmumu, tiesas nolēmumu, bankrota procesa uzsākšanu, kā arī, ja tiek sasniegti statūtos noteiktie mērķi vai gadījumos, kad uzņēmums tika dibināts uz konkrētu laiku. Lēmumu par likvidācijas procesa uzsākšanu pieņem dalībnieku sapulcē un, triju darba dienu laikā, šis lēmums ir jāiesniedz LR Uzņēmumu reģistram.
Pēc lēmuma pieņemšanas un iesniegšanas LR Uzņēmumu reģistram, sākas uzņēmuma likvidācijas process. Vispirms tiek iecelts likvidators, kurš pārvalda uzņēmuma lietas likvidācijas laikā. Likvidatora pienākumos ietilpst uzņēmuma mantas un saistību inventarizācija, kreditoru apziņošana par likvidācijas uzsākšanu, uzņēmuma aktīvu realizācija un saistību nokārtošana. Ir jāsaprot, ka uzņēmuma likvidēšana nenozīmē, ka uzņēmumam nebūs jānorēķinās par savām saistībām pret valsti vai kreditoriem. Tikai pēc visu saistību nokārtošanas, likvidators sastādīs likvidācijas bilanci un izdalīs atlikušos līdzekļus starp uzņēmuma dalībniekiem, ja tādi paliks pēc kreditoru prasību apmierināšanas.
Noslēdzoties likvidācijas procesam, likvidators iesniedz gala pārskatu un likvidācijas pabeigšanas aktu Uzņēmumu reģistram. Uzņēmuma likvidācija tiek uzskatīta par pabeigtu, kad LR Uzņēmumu reģistrs pieņem lēmumu par uzņēmuma izslēgšanu no komercreģistra. No šī brīža uzņēmums kā juridiska persona vairs nepastāv.
Ja jums ir kādas neskaidrības vai jautājumi par uzņēmuma dzīves ciklu – SIA GraSan pieredzējušie grāmatveži ar prieku jums sniegs konsultāciju un pastāstīs, kas ir nepieciešams lai dibinātu vai likvidētu uzņēmumu.
Visas tiesības aizsargātas | SIA "GraSan"
Visas tiesības aizsargātas | SIA "GraSan"